Firma Rožnovská travní semena nabízí široký sortiment trav, jetelovin a travních směsí zejména pro okrasné trávníky, rekreační trávníky, sportovní trávníky, golfové hřiště atd.

travní semena, travní směsy, semena, okrasné trávníky, rekreační trávníky, sportovní trávníky, golfové hřiště, tráva, trávy, jetelovina, galerie, RTS

5. Regenerace trávníku po zimě krok za krokem:

1/ Kontrola stavu trávníku po zimě - prohlédněte, zda nedošlo k:

 

  • Poškození plísní sněžnou

42

Prohrabání trávníku poškozeného plísni sněžnou, fotoarchiv Rožnovská travní semena, s.r.o.

 

  • Vzniku prohlubní, vnichž se drží voda

POZOR: Pokud je trávník ještě zmrzlý, nevstupujte na něj. Poškodili byste velice křehké základy nových stébel. Do té doby, než půda oschne, po trávníku raději vůbec nechoďte, jinak do něj vytlačíte hluboké rozměklé stopy.

 

 

2/  Vertikutace 

Trávník je nutné po zimě provzdušnit neboli  vertikutovat, od vertical cut neboli "svislý řez". Díky provzdušnění zbavíte trávník kompaktní vrstvy travní plsti, kterou tvoří odumřelá stébla trávy, rozkládající se listí či mech. Plsť brání trávníku v dýchání a zadržuje v půdě vlhkost, a to je příčinou řady onemocnění a navíc trávník nevypadá dobře.

 

Při  vertikutaci se ostrými nožovými hroty podobnými hrotům hrábí protrhne plsť vytvořená na povrchu půdy a tím se dostane ke kořenům voda, vzduch a živiny. Současně se poruší kořínky trávy, což je povzbudí k větvení.

Na menší plochy použijte prořezávací neboli vertikutační hrábě s dlouhou násadou, na větší plochy doporučujeme účinnější motorový vertikutátor.

Trávník prořezávejte, když je půda suchá. Narušenou plsť pak se suchým mechem z trávníku vyhrabete hráběmi.

 

3/ Přísev trávníku - po mechanickém zásahu následuje přísev regenerační směsí do prořídlého mezernatého drnu popřípadě na holá místa. http://obchod.roznovska-travni.cz/cz/eshop/k/travni-smesi/regeneracni-travni-smesi/

 

4/ Trávník přihnojte - Vhodným obdobím pro dodání živin podporujících růst trávy je až začátek dubna. Doporučujeme trávníkové hnojivo EXPERT STAR http://obchod.roznovska-travni.cz/cz/eshop/k/hnojiva/travnikove-hnojivo-jaro-a-leto/expert-start-travnikove-hnojivo-25-kg/123/.

Nejprve trávník poprvé posečte,  a potom ho při zatažené obloze pohnojte. Nedělejte to při slunečném počasí, aby hnojivo v kombinaci se slunečními paprsky trávu nespálilo. Po pohnojení by měla následovat důkladná zálivka nejlépe formou delšího a intenzivnějšího deště. Důležité je skutečně rovnoměrné posypání, jinak za pár týdnů uvidíte nerovnoměrně zelené plochy a velmi rychle tak zjistíte, které části trávníku se dostalo hodně živin a které málo. Proto se hodí na větší plochy použít rozmetač. Druhé hnojení provádějte v květnu až červnu.

 

Poškození trávníku  plísní sněžnou

Poškození trávníku  plísní sněžnou  vzniká kvůli tomu, že trávník ležel dlouhou dobu pod sněhovou přikrývkou, která bránila přístupu vzduchu. Plíseň poznáte jednoduše - na trávě se objeví zažloutlé skvrny o průměru 15 až 20 cm, které se neustále zvětšují. Když je vlhko, kolem skvrn najdete bílé podhoubí, které slepuje stébla trávy. Za slunečného počasí se stébla dokonce jeví narůžovělá.

Vyhnout se velkému výskytu plísně sněžné lze správnou péčí na podzim, jako je vertikutace, aplikace podzimního trávníkového hnojiva ve správném termínu a správném množství.

44

Vysoké poškození trávníku plísni sněžnou, fotoarchiv Rožnovská travní semena, s.r.o.

 

V případě, že by byl trávník zcela plísní zdevastován, doporučujeme provést nové založení trávníku.
V případě, že trávník alespoň částečně zregeneruje, postupujte následovně:

1/ provést vertikutaci
2/ provést přísev trávníku vybranou travní směsí
3/ zasypat trávník prosetým kompostem na vrstvu max 1cm

Vznik prohlubní

Pokud na vašem trávníku přes zimu vznikly prohlubně, ve kterých se hromadí voda, znamená to, že půda pod nimi je nepropustná. Řešením je vyříznout okolo prohloubené plochy tři obdélníkové strany a odříznutý plát trávníku odvinout po neodříznuté hraně. Takto vzniklou díru naplňte asi pěticentimetrovou vrstvou písku a promíchejte ho s půdou. Místo opět přikryjte naříznutým drnem.

Další možností je prohlubně zavézt substrátem a znovu osít travním semenem, přitom ale nezapomeňte na válcování.

Při větším výskytu prohlubní ale takto trávník opravit nelze. Pak je vhodnější trávník přeorat, povrch řádně urovnat latí, zaválcovat a znovu osít.

 

Autor: ep

Březen 2013