Firma Rožnovská travní semena nabízí široký sortiment trav, jetelovin a travních směsí zejména pro okrasné trávníky, rekreační trávníky, sportovní trávníky, golfové hřiště atd.

travní semena, travní směsy, semena, okrasné trávníky, rekreační trávníky, sportovní trávníky, golfové hřiště, tráva, trávy, jetelovina, galerie, RTS

11. Živočišní škůdci v trávníku

Larvy hmyzu

Nejvíce na trávnících škodí larvy tiplic, muchnic, dále drátovci - larvy kovaříků, osenice polní a listokazi. Škody však málokdy přesahují únosnou mez.

 

24

Úletové otvory tiplice bahenní na greenu, foto poskytl doc. Ing. Bohumír Cagaš, CSc. ředitel Sdružení pěstitelů travních a jetelových semen

 

Háďátka

Poškozují všchny druhy trav. Způsobují barevné změny nadzemní části drnu, jeho vadnutí a odumření. Napadený trávník je také náchylnější k chorobám, především houbovitého typu.

22

Příznaky napadení háďátkem psinečkovým (trojštět žlutavý),  foto poskytl doc. Ing. Bohumír Cagaš, CSc. ředitel Sdružení pěstitelů travních a jetelových semen

 

Myšovití hlodavci

Škodí zejména v zimě. Pod sněhem vytváří síť povrchových chodeb a požírají nadzemní část drnu. Na jaře bývá proto nutné trávník regenerovat - uhrabat, srovnat povrch, přihnojit a provést přísev travní směsí.

23

Poškození řádkové kultury trav myšmi, foto poskytl doc. Ing. Bohumír Cagaš, CSc. ředitel Sdružení pěstitelů travních a jetelových semen

 

Slimáčci

Slimáček síťkovaný, Slimáček polní aj. Poškozují hlavně nové zásevy trávníku, a to někdy i takovým způsobem, že je nutno založení opakovat. Ochrana: včasný jarní výsev, dodržení hloubky setí.

Krtci

Krtek patří k malým savcům. Je to hmyzožravec, který zahrádku dokáže zbavit i velké spousty nežádoucího hmyzu. Krtek však není oblíbeným zvířátkem a to proto, že dokáže svými krtinci  zničit úplně celý trávník. Svými chodbami může také přerušit kořínky různých rostlin. V ČR jej najdete skoro všude. Nejlépe se mu daří v nadmořské výšce kolem 500 m nad mořem, jeho stopy uvidíte na polích, loukách a zahradách.

 

 

Literatura:

Cagaš, B. a kolektiv: Trávy pěstované na semeno, Vydavatelství

Ing. Petr Baštan, 2010, str. 230-232

Hrabě, F. a kolektiv: Trávníky pro zahradu, krajinu a sport, Vydavatelství

Ing. Petr Baštan, 2009, str. 183-187