Firma Rožnovská travní semena nabízí široký sortiment trav, jetelovin a travních směsí zejména pro okrasné trávníky, rekreační trávníky, sportovní trávníky, golfové hřiště atd.

travní semena, travní směsy, semena, okrasné trávníky, rekreační trávníky, sportovní trávníky, golfové hřiště, tráva, trávy, jetelovina, galerie, RTS

14. Ježatka kuří noha – rozšířený a nebezpečný plevel

O co jde?

Jde o půdní plevel, který má vyšší nároky na teplo a světlo. V  trávníku působí svým vzhledem jako velmi rušivý element. Ovlivňuje však nejen vzhled, ale i kvalitu trávníku. Zásoba semen v půdě může být velmi vysoká. Semena si udržují klíčivost 2-6 let. Díky oteplování se její škodlivost v posledních letech zhoršila a u letních výsevů trávníků je velmi vysoká.

 

Charakteristika:

Ježatka kuří noha je druh jednoletý, pozdně jarní, tmavě šedozelený, lysý i roztroušeně chlupatý, kvete od června do podzimu. Stéblo silné, přímé, vystoupavé i poléhavé, hladké, se slabě ochlupenými kolénky. Listy 5-15mm široké, květenstvím je lata složená z hroznovitě uspořádaných lichoklasů, často převislá a nafialovělá. Plodem je lesklá a pluchatá obilka.

Ježatka se přizpůsobuje podmínkám stanoviště. Její vzrůst se vždy přizpůsobuje dané kultuře, ve které roste, např. v okrasných, pravidelně sekaných, trávnících je její růst spíše plazivý

Jak ji zlikvidovat?

Ježatka kuří noha je jednoděložná rostlina (tak jako trávy obsažené v travních směsích), a proto nelze k její likvidaci použít selektivní postřiky proti plevelům (např. BOFIX).

Jednotlivé trsy ježatky je možné likvidovat bodovou aplikací totálních herbicidů (např. Roundup). Po uhynutí rostliny je nutné provést dosev trávníku travní směsí.

Ježatka jako jednoletá rostlina je citlivá na mráz. Mráz přes zimu rostliny zničí. Semena v půdě si však svou klíčivost zachovávají, proto je nutné prázdná místa brzy z jara dosít travní směsí.

1

Ježatka Kuří noha, foto poskytl doc. Ing. Bohumír Cagaš, CSc. ředitel Sdružení pěstitelů travních a jetelových semen