Firma Rožnovská travní semena nabízí široký sortiment trav, jetelovin a travních směsí zejména pro okrasné trávníky, rekreační trávníky, sportovní trávníky, golfové hřiště atd.

travní semena, travní směsy, semena, okrasné trávníky, rekreační trávníky, sportovní trávníky, golfové hřiště, tráva, trávy, jetelovina, galerie, RTS

15. Pýr – takřka nezničitelný plevel?

Co je to pýr?

Pýr plazivý je  vytrvalá středně vysoká až vzrůstná travina, která se šíří podzemními oddenky nebo obilkami. Kvete od června do srpna. Z jednoho stébla vypadne až 100 obilek, které klíčí při teplotě 20 až 30 °C i z hloubky 1 cm.  Vložit - obr. 3 + text pod obrázkem - Pýr plazivý, foto poskytl doc. Ing. Bohumír Cagaš, CSc. ředitel Sdružení pěstitelů travních a jetelových semen

 

Proč je tak nebezpečný?

Pýr využívá svých vysokých konkurenčních schopností a omezuje růst jiných. Do půdy vylučuje ze svých živých i odumírajících částí alelopatickou látku, glykosid agropyren, který potlačuje vývin ostatních rostlin. Již vyrostlé rostliny zastiňuje a svým bohatě rozprostřeným kořenovým systémem jim odebírá vláhu a živiny. Semena nemají výrazné období klidu, často vyklíčí již na podzim. Přibližně za měsíc od vyklíčení rostliny je oddenek připravený na vegetativní reprodukci. Z části oddenku dlouhého 10 cm dokáže rostlina v průběhu vegetace vytvořit až 30 metrů velmi houževnatých oddenků.

Kde se mu daří?

Pýr plazivý se dobře množí na pozemcích s vlhkou a lehkou půdou, která je  dobře zásobená živinami (především dusíkem). Roste i na suchých písčitých půdách. Tam jeho kořeny dokáží proniknout za vláhou až do hloubky 2 metrů. Daří se mu i na pozemcích na  plném slunci, tedy nejen na strništích, ale také na záhonech zbavených plodin. V růstu mu však nezabrání ani slabší zastínění, pouze méně kvete.

Dá se pýr zlikvidovat?

Pýr plazivý je plevel úporný a boj s ním je běh na dlouhou trať. Proto je velice důležité, pokud zakládáte nový trávník, věnovat pozornost a úsilí odstranění pýru z pozemku ještě před zásevem travní směsi.

Likvidace pýru před zásevem travní směsi:

V případě, že se pýr na pozemku vyskytuje, je nutné provést důslednou chemickou ochranu. Doporučené jsou minimálně 3 postřikovací cykly za použití totálních herbicidů. Postřik je nutné aplikovat na rostliny ve vývojové fázi 4-5listů pýru. Po aplikaci je nutné počkat min. 10 dnů, aby se účinná látka přemístila i do oddénků.

Likvidace pýru v již založené ploše:

Likvidovat pýr v již založeném trávníku je práce přímo Sisyfovská. Nezbývá nic jiného než pýr likvidovat bodovou aplikací totálního herbicidu. Pýr opět necháme vzrůst do fáze 4-5 lístků. Na tyto jednotlivé rostliny aplikujeme totální herbicid. Po aplikaci trávník min. týden nesekáme, aby byl herbicid co nejúčinější.