Firma Rožnovská travní semena nabízí široký sortiment trav, jetelovin a travních směsí zejména pro okrasné trávníky, rekreační trávníky, sportovní trávníky, golfové hřiště atd.

travní semena, travní směsy, semena, okrasné trávníky, rekreační trávníky, sportovní trávníky, golfové hřiště, tráva, trávy, jetelovina, galerie, RTS

Problémy, které mohou po zimě u trávníků nastat

Zima je pro trávník stresovým obdobím. Působí na něj mnoho negativních faktorů jako jsou výkyvy teplot, sněhová pokrývka, mrazy, plísně....

Proto je na jaře důležité věnovat trávníku zvýšenou pozornost. Problémů, které mohou po zimě nastat je mnoho. Nejčastěji se setkáte s těmito:

Vytvořily se prohlubně nebo hrby

Může se stát, že se na trávníku objeví prohlubně nebo hrby. Vyskytují-li se problémy na malé ploše, lze je vyřešit snadno a rychle. Do poškozeného drnu vyříznete kříž, zvednete rohy trávníku a vyrovnáte půdu pod drnem.

Pokud je plocha větší, můžete odstranit celý díl travního koberce. Položíte ho na stranu a zajistíte, aby nevyschl. (Takto vyzvednutý travní drn by měl být vrácen na původní místo do 24 hodin). Poté v celé ploše půdu vyrovnáte a kus travního koberce vrátíte na původní místo a zavlažíte.

V trávníku se vyskytuje mech

Mech se obvykle vyskytuje na vlhkých trávnících, ve stínu a na špatně hnojené půdě (vhodné použít trávníkové hnojivo EXPERT proti mechu, viz. komplexní trávníkový balíček). Odumřelý mech z trávníku vyhrabejte.

Pokud máte chudou a kyselou půdu, zkuste ji upravit vápnem. V příliš stinných koutech, kde se mech objevuje pravidelně, je rozumné trávník nahradit jinou rostlinou vytvářející koberec.

V trávníku se objevil plevel

Pravidelné sekání, hnojení a zalévání řadu plevelů dokáže odradit. Pokud se přesto objeví, můžete je po jednom vytrhávat rukou nebo speciálním nástrojem. Některé plevele jako pampeliška mají dlouhé kořeny, které je potřeba vytáhnout celé.

Na velké plochy je někdy nutné použít chemické herbicidy např. BOFIX.

Trávník je napaden plísní sněžnou

Pokud trávník ležel dlouho pod sněhovou přikrývkou, která bránila přístupu vzduchu, může se objevit plíseň sněžná. Na trávě se objeví zažloutlé skvrny o průměru 15-20cm, které se neustále zvětšují. Velmi často je vznik plísně zapříčiněn podzimním nadměrným hnojením dusíkatými hnojivy nebo neshrabanou posekanou trávou.

Pokud najdete plíseň sněžnou ve svém trávníku, chvíli vyčkejte. Regenerační schopnost trávníku na jaře je vysoká a mnohdy si s menším napadením pomůže sám. V případě, že je trávník plísní zcela zdevastován bude nutné založit zcela nový trávník.

Pokud má trávník zcela nevyhovující druhové složení (více než 50% plevelů nebo nevhodných druhů trav, které brání jeho funkci), je účelnější přistoupit k jeho úplné obnově.

Vyberte si velikost osévané plochy pro regeneraci trávníku po zimě
( 200-300m2, 400-700m2, 1000-1200m2)

Využijte našich zvýhodněných sad pro zakládání nových trávníků.